Jak kawa wpływa na metabolizm?

Wiele czynników zewnętrznych wpływa na metabolizm, czyli na ogół reakcji zachodzących w naszym organizmie. Prowadzą one do podtrzymywania procesów życiowych oraz do wykorzystania energii i składników odżywczych z pożywienia. Pewne czynności życiowe, nawyki żywieniowe, czy aktywność lub jej brak powodują zwolnienie lub przyspieszenie metabolizmu. Nie raz się mówi, że ktoś ma lepszą lub gorszą przemianę materii.

Co przyspiesza, a co zwalnia metabolizm? Osoby, których metabolizm jest szybki mogą zjeść więcej i nie ruszać się, a ich masa ciała wzrośnie. Natomiast gdy nasz metabolizm jest wolniejszy, zbyt duża ilość jedzenia i brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do wzrostu wagi. Ćwiczenia wykonywane w interwałach, pożywne śniadanie, większa ilość masy mięśniowej czy odpowiednia dawka witamin i składników mineralnych mogą przyczyniać się do przyspieszenia metabolizmu. Natomiast brak snu, stres, tłuszcze trans, dieta zbyt uboga w kalorie może przyczynić się do jego zwolnienia.

Wiele osób twierdzi, że kawa działa pobudzająco na nasz metabolizm, czy to prawda? Zalety spożywania kawy Okazuje się, że kofeina zawarta w kawie faktycznie przyspiesza metabolizm, dodatkowo ułatwia szybsze spalanie tłuszczu. W związku z tym uważa się, że wspomaga ona odchudzanie. Kawa nieznacznie przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu nie odkłada się tkanka tłuszczowa, ponieważ następuje regularne zużywanie energii, która pobierana jest z pożywienia. Dodatkowo kawa daje poczucie sytości oraz przyspiesza wydalanie wody z organizmu.

Warto wspomnieć, że istnieją na rynku również zielone kawy, które też pozytywnie działają na nasz metabolizm.