Co niszczy trawnik?

Trawnik jest wizytówką wielu posesji miejskich czy wiejskich. Jednak i w domowym ogrodzie pełni funkcję reprezentacyjną. Świeżo zasiana trawa, która bujnie rozkwita na skwerze wygląda znakomicie. Jeśli jeszcze do tego dodamy jakieś kwiaty lub krzewy, to możemy mówić, że mamy piękny i kolorowy ogród.

By otaczająca nas zieleń kwitła przez cały czas, należy o nią dbać. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Należy wcześniej zasięgnąć informacji, jak należy przygotować ziemię do zasiania trawy. Co wpływa na jakość naszego trawnika? Niestety samo podłoże nie wystarczy.

Ważna jest również jakość trawy, którą kupujemy. Na rynku istnieje wiele produktów. W zależności od rodzaju gleby czy wykorzystania trawy możemy kupić: nasiona trawy uniwersalnej (parkowej), sportowej i rekreacyjnej, gazonowej (dywanowej), wolno odrastającej, cieniolubnej, kwiatowo-łąkowej oraz regenerującej. W skład takich mieszanek wchodzą różne rodzaje nasion.

Mimo odpowiedniego podłoża, dobrej trawy, nawożenia i podlewania zdarza się czasami sytuacja, że nasz trawnik nie wygląda zbyt dobrze. Jakie mogą być przyczyny złego wyglądu trawy? Co może mieć wpływ na zniszczony trawnik? Jakie są przyczyny żółtej, wypalonej czy zwiędniętej trawy? Największym problem są chwasty, które niestety rozmnażając się „duszą” jeszcze słabe korzenie trawy, nie pozwalając im na normalny porost. Kolejnym problem mogą być różnego rodzaju szkodniki. Do najbardziej pospolitych należą pędraki, drutowce, turkuć podjadek czy kret.

W zależności od tego, z czym mamy do czynienia należy podjąć odpowiednie środki zaradcze. Warto w tym celu zasięgnąć informacji z rzetelnego źródła. Wówczas możemy mieć pewność, że nasza trawa może znów odzyskać swój urok i cieszyć oko pięknym zielonym kolorem. .